Jak vybírat bundu do deště

PRŮVODCE VÝBĚREM BUND DO DEŠTĚ

Všichni jsme se už v této situaci ocitli: psychicky připraveni na další výlet si chceme pořídit nové vybavení na výlet do hor a nemůžeme se rozhodnout, po kterém modelu bundy raději sáhnout. Do vyhledávání si dáváme slovo voděodolnost a probíráme se možnostmi… Jak jednoduché je být paralyzován možností volby. Před sebou vidíme celou škálu materiálů s nevídanými vlastnostmi vyvinutými díky inovativním technologiím. Navrch, aby rozhodování nebylo málo, se před našimi zraky rozevře celá paleta barev.

Ať už letíte na výlet do Paříže, nebo bivakovat na Aljašku, podle našich rad vyberete si tu správnou bundu, ve které si vaše cestování budete moct užívat za každého počasí.

O radu při výběru jsme požádali toho nejpovolanějšího, Alexe Lauvera, produktového managera společnosti Outdoor Research, aby nám rozklíčoval, pro jaké využití jsou reálu jednotlivé materiály určeny a pomohl nám se v široké nabídce Outdoor Research zorientovat.

Co je první věc, kterou by si měl každý před nákupem outdoorového vybavení rozmyslet?

Většina spotřebitelů začíná u ceny, ale nejprve by se měli podívat na užitné vlastnosti a na kterou z outdoorových aktivit si bundu pořizují – zda na velkou sportovní zátěž, nebo jen na lehkou procházku. Zda budou vystaveni konstantnímu přívalu vody, no si bundu s sebou do batohu zabalí jen pro nouzový případ náhlého deště.

Takže, pokud jde o aktivitu a podnebí, jaký model bundy poskytne tu nejvyšší ochranu v nepříznivých podmínkách a před vytrvalým deštěm?

Pro svou všestrannost jsou v tomto případě nevhodnější volbou bundy Foray/Aspire bundy. Jsou z Gore-Texu®, a přitom ultra lehké. Na druhou stranu bunda Realm je rovněž řešením, je z přilnavého materiálu, a proto také velmi pohodlná!

Která bunda je nejlehčí a tím pádem se dá minimalisticky sbalit – nejlepší řešení pro případ nouze a vhodná pro vycházky nalehko?

Helium. KAŽDÝ by měl jednu mít! Vzhledem k tomu, že značka OR má svůj původ na severozápadě USA, je tento model bundy, díky svým vlastnostem nedílnou součástí povinného vybavení pro každou venkovní aktivitu za každého počasí.

Která z nabízených bund je nejlepší pro aktivity prováděné ve vysoké zátěži, při nichž potřebujete, aby vrchní vrstva byla vysoce prodyšná, anebo měla dobrou ventilaci?

Navrhuji model Realm z naší současné kolekce: ušitý z materiálu Ascentshell nebo Axiom nebo Clairvoyant s Gore Active materiálem. Všechny tři materiály jsou vysoce funkční. Také jsme vymysleli Hellium Hybrid model speciálně pro běhání na trailech, ale ten není 100% voděodolný, protože obsahuje díly z materiálu Ferrosi, i když jen v místech, kde není třeba tak silné ochrany proti dešti.

Které jsou ty nejlepší univerzální bundy na cestování – vhodné na procházku do přírody, ale i do města?

Upřímně, Helium s sebou nosím všude, pro její malý objem po sbalení a její ultra nízkou hmotnost. Minulý rok jsem ji měl s sebou na svých dvou cestách do Evropy. Do Asie se mnou jede pokaždé. Máme ji i ve speciálním střihu na cesty: je prodloužený a lépe se hodí do města. Foray/Aspire jsou jednoznačně nejlépe prodávané modely už po nějakou dobu. Jsou výhodné pro přechody z města do přírody, nebo z přírody rovnou do baru. A pro svou cenu a univerzálnost jsou tu modely Valley a Horizon.

A jaké další vlastnosti, o nichž jsme ještě nemluvili, jsou důležité při výběru bundy do deště?

Materiálem současnosti je streč. Je v mnoha ohledech komfortní, stejně tak jako voděodolný a prodyšný. Pokud oblečeni v tomto materiálu trávíte většinu dne, měli byste se v něm také cítit pohodlně. Bundy z našeho materiálu Ascentshell vše splňují a výborně padnou - jako například bunda Realm.

Teď se teprve dostáváme k meritu věci. Můžete nám vysvětlit rozdělení různých materiálů, z nichž OR vyrábí bundy do deště? Jaké mají vlastnosti a k jakým účelům nejlépe slouží?

◾ Ventia® - (patentovaná technologie značky OR) — cenově přijatelná varianta, materiál je vhodný pro svou univerzálnost, ale v porovnání s ostatními se nejedná o nejodolnější dostupnou volbu do extrémních podmínek.

◾ Ascentshell® - (patentovaná technologie značky OR) — díky revoluční technologie electrospun, její vzduch propouštějící membrána dýchá rychleji než jiné dosud používané materiály a ve všech verzích má vynikající strečové vlastnosti. Je to fantastický materiál umožňující podávat nejlepší výkony.

◾ Pertex® - tyto materiály nabízejí široké spektrum možností a provedení. Jsou velmi lehké a dají se úsporně sbalit.

◾ Gore-Tex® - nejodolnější materiál a dlouhodobě nejlepší značka v oblasti outdooru. Produkty jsou sice cenově náročnější, ale zároveň na špičce této série.

3.5.2017