MOUNTANEERING - TIPY NA CESTU

Než se obléknete a připravíte se na výlet do hor, projděte si několik tipů od zkušeného horského vůdce Toma Murhpyho. Uvidíte, že to pomůže.

Pokud si chcete vyzkoušet ski alpinismus

Zatím máte prochozený jen okolní kopec a k dispozici pár oblíbených tras na výšlapy bez společnosti, jen s parťákem na dohled. S nadcházející lyžařskou sezónou jste už ale skvěle naladěni na sníh. Přemýšlíte, že byste potřebovali trochu vytříbit techniku, dostat se do trochu vyšších hor, sjíždět trochu prudší lajny, zkrátka vrhnout se na obtížnější plán. Než ale vyrazíte, je třeba, kromě znalosti momentální stability sněhu, vědět všechno o nástrahách možných překážek. Proto je důležité zapracovat na vašich mountaineeringových schopnostech v časovém předstihu, v méně náročném terénu. Zde uvádíme několik bodů, které vám pomohou posunout vaše lyžování v horách výš.

1. Najděte si instruktora a učte se od zkušenějších. Je jedno, jestli to budou horolezci, lyžaři nebo obojí. Ať vás vezmou s sebou. Jestli se potřebujete naučit stoupat na příkrém svahu, sežeňte někoho, kdo to už umí a nasajte co nejvíc. Pokaždé, když jdu do hor s někým novým, něco nového se naučím.

2. Zkoušejte si sundavat lyže a nasazovat je v prudkém terénu. Představte si, že pojedete kuloárem, kterým jste ale před tím nestoupali nahoru, a uprostřed narazíte na skálu, neústupný led nebo jen překážející kámen, který ale nebudete chtít přeskočit, protože následky pádu mohou být obrovské. Vprostřed jízdy budete muset lyže sundat, upevnit je na batoh a pak buď vyjít na kopec, nebo obejít překážku. Následně musíte lyže znovu nasadit. Procvičujte si celý proces při jednoduchých túrách v méně náročném prostředí.

3. Zkoušejte lyžovat s těžším batohem. V lyžařském centru nebo v mírnějším terénu. Větší batoh může být výzvou a při přípravě na větší zátěž na méně obtížném svahu si na něj dobře zvyknete. Bude vám vyhovovat, až přijde na složitější akci. A navíc budete silnější.

4. Procvičujte manipulaci s lanem, jeho ovládání, kotvení a uzly. Chcete se to naučit tak, abyste kdykoli s přehledem uměli slanit uprostřed skalnatého žlabu. Zapište se do kurzu nebo si na den najměte guida, aby vám pomohl získat praxi a jistotu.

5. Včas se zamyslete nad svými komunikačními schopnostmi. Ve ski mountaineeringu je dobré ujasnit si signály a způsoby komunikace s vašimi partnery předem. Ujistěte se, že budete používat stejnou „řeč“, až se ocitnete nahoře na větrném hřebeni, o němž jste snili, a počasí se pokazí. Použití vysílaček usnadní domluvu za větru, nebo když jste od sebe příliš vzdáleni. Pamatujte ale na to, že jsou to přístroje a nikoliv hračky. Vysílačky jsou slušnou základní variantou. Pokud uvažujete o opravdu vzdálené výpravě, doporučuje se čtyřpásmová krátkovlnná vysílačka, která ovšem vyžaduje radioamatérské oprávnění, ale umožní komunikaci s okolním světem (a přímo i s letadlem), v případě záchranného scénáře.

6. Naučte se 100% znát své vybavení. Musíte být schopni oprav v terénu a umět improvizovat, když se výzbroj rozbije. A to je o to zásadnější, čím hlouběji v nelehkém terénu se nacházíte. Mějte s sebou správné nářadí na opravu vázání, spoustu pásků na lyže a v hlavě řešení běžných závad. Ať si vaši přátelé přinesou své vybavení a uspořádejte „večer oprav“ v dílně nebo garáži, kdy se navzájem podělíte o užitečné triky, rady a nářadí.

Vše výše můžete vyzkoušet v nenáročných podmínkách. Jako u všeho, v čem chcete být dobří, i zde platí, že čím více budete trénovat, tím snadněji dosáhnete vytyčeného cíle.

***

Úvodní foto: Krystle Wright

Foto v článku: Tom Murphyto v článku: Tom MuTom MurphyTOM MURPHY

Už deset let žije horolezectvím, lyžováním a skialpem. Vlastní a provozuje Outdoor Odysseys Kajak na moři. Léto opouští pro zasněžená zimní dobrodružství. "Nikdy není důvod, proč sejít dolů po na sněhu…to nikdy," říká. Jeho milostná záležitost sjíždění svahů začala na rodinné dovolené, kdy mu byly tři. Čerstvě po vysoké škole jeho vášeň přerostla v plnohodnotný vztah. Tom si užívá všechny druhy výzvy a jejich vítězné zdolávání, občas si dá kávu a taky oceňuje možnost sdílet stan s dobrými přáteli po lyžovačce v hlubokém sněhu nahoře v horách.