GORE-TEX - JAK DOBŘE HO ZNÁTE?

Už vás někdy napadlo, jaký je rozdíl mezi všemi různými typy GORE-TEXu? Není GORE-TEX® prostě jenom GORE-TEX® - náš oblíbený nepromokavý, leč prodyšný materiál, který obsahuje většina nejtechničtějších outdoorových bund?

GORETEX - JAK HO JEŠTĚ NEZNÁTE

Odpověď je jednoduchá. Není. Ne všechny GORE-TEXy jsou vyrobeny stejně. Ale znát je kompletně, jaké jsou mezi nimi rozdíly a na co se používají, může být někdy trochu věda.

Osvěžte si nejprve znalosti z oboru ochranných materiálů - GORE-TEX® je materiál vyrobený laminováním, neboli vrstvením (metodou sendviče), membrány ePTFE (expanovaný polytetrafluoretylen) na jiné textilie za účelem vzniku nepromokavého, ale zároveň prodyšného materiálu. Membrána je mimořádně tenká, mikroskopicky porézní (póry jsou 20.000x menší než kapka vody) a umožňuje vlhkosti projít na povrch materiálu. Dovnitř ale vodu nepropustí.

Existují různé konstrukce materiálů: 3vrstvé (membrána je nalaminovaná z obou stran mezi vnější textilii a podšívku), 2vrstvé (membrána je laminovaná na vnitřní stranu vnější textilie, na druhé může být volná podšívka, což řeší možnost případného vložení izolace), konstrukce zateplené a nezateplené. GORE-TEX® lze kombinovat s různými jinými textiliemi, může mít trvale vodoodpudivou úpravu a podlepené švy z důvodu vyšší úrovně ochrany.

Typ GORE-TEXu často určuje konstrukci stejně jako konečné použití produktu. Dělí se na 3 typy: GORE-TEX®, GORE-TEX® Active a GORE-TEX® Pro a každý je zaměřen na jinou intenzitu outdoorové aktivity. Před tím, než se pustíte do výběru bundy, zvažte, co v ní budete podnikat a jaké vlastnosti by měla mít.

  • Vrhnete se na běžky?
  • Chystáte se na krátké odpolední pěší výšlapy?
  • Chcete nějakou lehkou bundu - super prodyšnou a mega odolnou?
TEĎ SE PTÁTE, JAKÉ MAJÍ VLASTNOSTI TŘI RŮZNÉ TYPY GORE-TEXU:

GORE-TEX® je univerzální materiál, který lze použít na vše, mountineeringem počínaje a běžným denním nošením po městě konče. Trvale větru a vodě vzdorný prodyšný GORE-TEX® může být součástí jakéhokoli produktu s dvou nebo třívrstvou konstrukcí, podle účelu použití.

1. První odnoží této produktové technologie je GORE-TEX® PacLite®, což je vlastně 2vrstvý GORE-TEX® v lehkém, prodyšném a nanejvýš minimalistickém provedení. GORE-TEX® PacLite® se řadí mezi nejlehčí a nejskladnější materiály, a je tedy ideální na aktivity, které vyžadují úsporu místa i hmotnosti – běh, turistika, cyklistika. Dobrým příkladem je bunda Foray od OR, vyrobená s použitím dvouvrstvého GORE-TEXu s technologií PacLite®. Naši sportovci tuto velmi lehkou bundičku, vážící jen mírně přes 450 gramů, otestovali a zjistili, že navzdory její minimální hmotnosti ustojí drsné použití na trailech.

3. GORE-TEX® Active – jak již název napovídá – je určen na vysoce aerobní aktivity, které většinou zaberou celý den (např. běh na lyžích, alpské lezení či jiné sporty, při nichž se pohyb střídá se zastávkami). Dobře prodyšnou bundu potřebujete, když např. půjdete nahoru na pásech. Zároveň je ale nezbytné, aby současně fungovala jako ochrana proti nepřízni počasí. GORE-TEX® Active je lehký, mimořádně prodyšný materiál, který těží ze svého minimalistického designu. Jak jsme již zmínili výše, hodí se na aktivity typu „stop-and-go“. Ve většině případů je GORE-TEX® Active (stejně jako GORE-TEX® Pro) vyroben pomocí třívrstvé konstrukce.

3. A konečně GORE-TEX® Pro - vytvořen jako mechanicky pevný, odolný materiál, ideálně určený na použití v extrémních podmínkách – např. několikadenní mountaineering, guiding nebo freeride. Prodloužené aktivity, při nichž jste vystaveni špatným podmínkám, vyžadují silnou, třívrstvou konstrukci s maximální ochranou.

A KTERÉ DALŠÍ PRODUKTY GORE-TEX OBSAHUJÍ?

Máme tu například OR bundu Axiom, kterou jako jednu z nejoblíbenějších zvolili sami sportovci. Šampionka mezi lehkými bundami váží jen nepatrně přes 360 g a je vytvořena ze třívrstvého GORE-TEXu Active, který jako vnější materiál používá nylon. Velmi oblíbená je také dámská verze bundy s názvem Clairvoyant, jejíž vnější vrstva z polyesteru je nesmírně měkká a příjemná na omak.

Jako další příklad můžeme uvést bundu Revelation od značky OR, která demonstruje třívrstvou GORE-TEXovou konstrukci. Materiál je vytvořen kombinací membrány laminované mezi pružnou vnější vrstvu nylonu a počesaného softshellu, čímž vzniká stabilní vrstva.

Bunda Maximus, OR je vyrobená z třívrstvého GORE-TEXu na robustním, místy pružném, nylonovém základu 70 denier. Odolnost a volnost pohybu zaručena. „Maximus…je nejfunkčnější, nejtechničtější bunda, jakou jsem kdy použil,“ říká Zach Griffin, jezdec Outdoor Research.

Nejvíce pozornosti se tradičně dostává bundám, ale nepromokavou prodyšnou technologii GORE-TEX® lze využít i při výrobě kalhot, bot rukavic a dokonce i návleků na obuv.

Projděte si celý seznam produktů s GORE-TEXem na e-shopu Endorphin Republic.