JEDNA BUNDA STAČÍ NA VŠE

Vloni jsem se naučila, jak žít s 50l věcí – protože víc se do 50l batohu nevejde. Většina z toho se dala obměňovat: hrací karty, knihy a suvenýry k obchodování po cestě, ostatní byly cestovní jednorázové záležitosti.

PÉŘOVÁ BUNDA OR - FLOODLIGHT DOWN

Autor: Rachel Davidsonová

Jednou z minima materiálních nezbytností, bez kterých jsem se skutečně neobešla, byla technicky vyspělá svrchní vrstva oblečení. Když jsem se chystala na výpravu, věděla jsem, že budu většinu času trávit venku v horách, pohybem přes Himaláje, lezením v ruském Kavkazu a celodenní turistikou v Alpách. Mezičas vyplním pobytem v různých městech a přesunem mezi jednotlivými destinacemi. Vedle vybavení a osobními náležitostmi mi zbývalo jen velmi málo prostoru na oblečení, a po pravdě jen na jedinou bundu, která by měla zvládnout všechno.

Po měsíci váhání nad recenzemi, lákavými nabídkami a neúnavném vyhledávání na internetu jsem zakotvila u péřové bundy Outdoor Research Floodlight. Zvolila jsem tento kousek podle několika zásadních kritérií, která dle mých cestovních plánů musel splňovat:

Plnivost peří 800: vlastností číslo 1, kterou jsem očekávala od bundy na dalekou cestu, byla hřejivost. Až polezu nad hranicí 6.000 m nebo uvíznu v táboře kvůli kvílející sněhové bouři, musím vědět, že mé oblečení bude doslova nezničitelné.

Musí se vejít do batohu: když se bunda nacpe do její vlastní levé kapsy, získá velikost větší svačiny. Ušetřit místo a hmotnost je také na prvních místech mého seznamu a tato bunda splňuje obojí.

Nepromokavost: správně, bunda Floodlight je 100% nepromokavá – konečně jsem našla řešení a nemusím s sebou už nosit těžkou objemnou nepromokavou vrstvu… lehká Floodlight umí vše.

Zde uvádím, jak jsem všechny její vlastnosti vyzkoušela.

Absolvování pěti nejvýznamnějších treků v Nepálu

Zjistila jsem, že jsem během 90denního pobytu citově přilnula k Nepálu. Pokaždé, když si pomyslím, že poletím prozkoumat další část Asie, znovu mě to „nasaje“ zpět k objevení nového treku, na neodolatelný horský hřeben nebo do lákavého, ledovcem vytvořeného údolí. Od mrazivých nocí strávených ve vesničkách usazených v nadmořské výšce nad 3.500 m až po zasněžená horská sedla - bunda Floodlight byla vždy komfortní a já tak při všech svých počinech zcela bez obav.

Výstup na Stok Kangri v Indických Himalájích

Další úsek mého výletu byl krátký a milý. V severní Indii, blízko hranice s Tibetem jsem se sešla s kolegyní „dobrodružkou“ Ninou na týdenní výstup na šestitisícovku Stok Kangri. Ani tentokrát mě Floodlight nezklamala. Bylo mi v ní příjemně v základním táboře Leh ve výšce 3.350 m i na úplném vrcholu hory v 6.153 m.

Jízda 9.288 km dlouhou Transsibiřskou magistrálou

Z nově nabytého horského životního stylu jsem přesedlala na odvážný 3týdenní přejezd. Trochu jsem se bála, abych se v jediné bundě, kterou jsem si s sebou vzala, neupekla, aby nebyla moc velká nebo aby mi nezpůsobila spíš potíže až slzy. Naštěstí byly všechny mé obavy liché a já byla po dobu 55 h strávených ve vlaku vybavena dokonalým nadýchaným „polštářem“ a v přestávkách při procházkách po malých ruských vesničkách mi nechybělo příhodné oblečení.

VÝSTUP NA NEJVYŠŠÍ VRCHOL EVROPY – ELBRUS

(jeden ze sedmi vrcholků „7 SUMMITS“)

Nechala jsem kamarády v Moskvě a na týden si odskočila do odlehlého Baksan Valley, kde vyvstaly dvě nové otázky: narazím na nějakého spolulezce? A ustojí můj svršek nároky nejvyššího pohoří Evropy? Odpověď jsem dostala, když jsem měla z rána jako první stanout na vrcholu Elbrusu, vyparáděná v bundě Floodlight a se širokým úsměvem na tváři.

Na treku kolem Mt. Blanc… před vlastním výstupem

Tady už jsem si byl jistá schopnostmi bundy zvládnout chladné večery i ještě chladnější vrcholy. Během naší letní okružní cesty přes nejvyšší bod západní Evropy jsem nemusela svůj momentálně nejoblíbenější kus cestovního vybavení příliš často použít, ale bylo hezké mít ho s sebou na volný čas. Když jsem vyrazila na vrchol v hlavní horské sezóně, stačila mi jen tenká základní vrstva a navrch Floodlight. Ubránila jsme se v ní lehkému sněhu a navíc jsem dobře vypadala.

VÝSTUP NA NEJVYŠŠÍ HORU JIŽNÍ AMERIKY – CERRO ACONCAQUA

(další ze sedmi vrcholků legendárních „7 SUMMITS“)

Mám smíšené pocity, když si vzpomenu, že už je to 9 měsíců, co jsem měla Floodlight s sebou na poslední mezinárodní výpravě, na níž se mnou vystoupala do Argentinských výšin. Zde jsem dosáhla svého osobního rekordu v nadmořské výšce. Jsme si jistá, že to ale rozhodně nebylo naposledy, kdy jsem se se svou bundou dělila o pot, špínu a nepřízeň počasí.

RACHEL DAVIDSONOVÁ

Do popisu Racheliny vysněné práce patří psaní, studium a sdílení článků o dobrodružstvích v přírodě, jejichž hnacím motorem je člověk. A přesně to dělá jako copywriter pro značku Outdoor Research. Dává přednost pěší turistice, lezení a trailovému běhu. Co v Rachelině životopisu nenajdete: je znalkyní snacků určených na traily, nadšenou divačkou hororů a fanynkou folku/bluegrass.

16.2.2018